Lohjan Seudun Soutajat Iltasoutu Cup 19.5. Hiidensalmessa – tällä kertaa oli vain voittajia

20.5.2021

Kevään ensimmäinen Soutu-cup käytiin keskiviikkona 19.5. Hiidensalmessa harmaassa, koleahkossa mutta poutasäässä. Sivuttainen tuuli asetti soutajille omat haasteensa. Vain 5 venekuntaa uskaltautui vesille. Liekö syynä ollut sateinen päivä, vai vieläkö kevätkuntoa hiotaan katseilta suojassa? Kilpailu soudettiin tutulla 6 km reitillä kiertäen kaksi saarta.

Kilpailuun lähdettiin yhteislähdöllä. Johtopaikkaa piti alusta loppuun LoSS:n Tiia-Maria Rauttola coastalveneellä voittoaika oli 33.25 min. Keravan Urheilijoiden aktiiviset cup-kävijät Ritva Reponen ja Matti Reponen ylittivät maaliviivan toisena pariveneellä ajassa 34.54 min. Yksikkösarjan voiton nappasi Jouni Nurminen ennen Pentti Koposta ja Lasse Svenskbergiä tosin he kaikki voittivat oman ikäluokkansa.

Seuraava ilta-cup käydään 26.5. Toivottavasti sää suosii ja saamme seuran koko kaluston liikkeelle sekä osallistujia myös muista seuroista. Tarkoituksena on saada jatkossa myös kirkkovene mukaan ja näin saada miehistölle kova kilpailunomainen harjoitus normi viikkoharjoitusten lisäksi.

Soutu-cupin yhteydessä järjestettiin yleisölle seuran toiminnan ja kaluston esittelytilaisuus. Kävijämäärä jäi kuitenkin odotettua vähäisemmäksi.


Kuvia Iltasoutu Cupista 

https://tiiarauttola.kuvat.fi/kuvat/Iltasoutu+Cup+2021/Osakilpailu+19.5.21/

TULOKSET


Yksinsoutu Miehet YleinenPentti Koponen36.08 min
Yksinsoutu Miehet Yli 55vJouni Nurminen35.07 min
Yksinsoutu Miehet Yli 70vLasse Svenskberg37.53 min
Seka PariairoRitva Roponen ja Matti Roponen34.54 min
Coastal Naiset YleinenTiia-Maria Rauttola33.25 min